Outlaw cues capture the spirit of the Old West, featuring bold designs crafted by skilled artisans. The Outlaw OL30 features 29″ hardrock maple, 10 – 12″ pro taper, brass insert shaft, Stacked black leather wrap wrap for exceptional playability. The leather wrap provides a comfortable, secure grip with classic styling.
Sale!
Outlaw Cues, Pool Cues
(3 customer reviews)
Outlaw OL30 Cue
Rated 4.67 out of 5 based on 3 customer ratings
$299.00 Original price was: $299.00.$269.10Current price is: $269.10.
Outlaw OL30 pool cue featuring 29″ hardrock maple, 10 – 12″ pro taper, brass insert shaft. Western and tribal-themed aesthetics.
-
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 34 in |
| UPC | 822114041621, 822114041638, 822114041645, 822114041652 |
| Tip | 13mm 7-layered tip |
| ColorSB | Black, Pink, Red |
| Ferrule | 1" Fiber linen ferrule |
| Shaft | 29" hardrock maple, 10 – 12" pro taper, brass insert |
| Pin | Piloted 5/16 x 18 |
| Collar | Stainless steel |
| Forearm | Red painted with Black Etched Rose vines , Red painted with Black Etched Rose vinesÿ |
| Wrap | Stacked black leather wrap |
| Butt Sleeve | Red painted with Black Etched Rose |
| Butt Plate | Stainless steel with etched Outlaw logo |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
| Warranty | 1 Year Manufacture |
| Made in |
3 reviews for Outlaw OL30 Cue
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
-
-
-
-
-
-
Elite ELBJZ Break/Jump Cue
Rated 4.80 out of 5$265.00Original price was: $265.00.$238.50Current price is: $238.50. Add to cart -
-
Elite ELBJGB Break/Jump Cue
$389.00Original price was: $389.00.$350.10Current price is: $350.10. Add to cart
Complete Your Setup
Cases in Black & Pink to match your cue
-
-
Scorpion 3×5 Hard Cue Case SC35 BLACK
Rated 4.80 out of 5$219.00Original price was: $219.00.$197.10Current price is: $197.10. Add to cart -
-
Voodoo 2×2 Papa Legba Stitch Hard Case VODC22D
Rated 4.83 out of 5$219.00Original price was: $219.00.$197.10Current price is: $197.10. Add to cart -
-
Voodoo 2×2 Hard Case VODC22F
Rated 4.00 out of 5$219.00Original price was: $219.00.$197.10Current price is: $197.10. Add to cart -
-
Voodoo 1×1 Coffin Box Cue Case VODCOFA
Rated 4.75 out of 5$189.00Original price was: $189.00.$170.10Current price is: $170.10. Add to cart
844 408 3056
Hot Deal








Taylor J. –
OL30 ROSE
The stick is amazing , the wrap appears like I used some kind of tape on it
Sam W. –
Roses are red
I really like my new stick!! It is perfect!
Drew F. –
Probably the most beautiful cue
Probably the most beautiful pool cue I’ve seen and it’s increased my skill set tremendously