This pool cue offers quality construction for discerning players. The PureX HXTP05 Break Jump features 29″ Hardrock Maple Break Shaft shaft, MZ Grip Technology extended into butt sleeve wrap for exceptional playability.
Sale!
Break Cues, Pool Cues, PureX Break Cues, PureX Cues
PureX HXTP05 Break Jump Cue
Original price was: $429.00.$386.10Current price is: $386.10.
Unknown HXTP05 pool cue featuring 29″ Hardrock Maple Break Shaft shaft. reliable performance.
-
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 34 in |
| Tip | 12.75mm XLG Quad Face Tip |
| Ferrule | Carbon Fiber Impact System |
| ColorSB | Grey |
| Shaft | 29" Hardrock Maple Break Shaft |
| Pin | Quick-release pin |
| Collar | Black Collar Implex |
| Forearm | Gunmetal forearm with the Pure X Power Driver and Air Flight Technology Logo |
| Wrap | MZ Grip Technology extended into butt sleeve |
| Buttsleeve | None – Extended wrap |
| Butt Plate | Stainless Steel with PureX Logo |
| Bumper | |
| Weight Changeable yes or no | |
| Type of weight bolt | |
| Comes with case yes or no | |
| Warranty | Lifetime |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
8 reviews for PureX HXTP05 Break Jump Cue
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
844 408 3056
Hot Deal








Sue T. –
Content camper
I had a great experience with Pool Dawg. Everything I had hoped for and thought. Ordered my breaker and days later it was on my doorstep. What more could you ask for? Thanks Pool Dawg and you have a customer for life.
Casey D. –
Decent
Not bad by any means. It breaks well but a little difficult to control. Getting used to the jump it’s going well. Overall 4 out of 5
Sarah F. –
Pure x break jump
Truthfully, stick hits sturdy. The grip is nice but some people don’t like it. Pooldawg shipping and handling is super fast.
Riley P. –
I gave this break cue
I gave this break cue as a gift to a friend and he loves it. His breaks have been smooth and consistent since he just started using it.
Sue S. –
Great customer service and my
Great customer service and my cue was delivered right on time. Couldn’t be happier.
Steve F. –
Breaks excellent & makes jump
Breaks great & makes jump shots with ease! Highly recommend this product, well worth the money!
Morgan N. –
Great Stick
Breaking with this stick has been fantastic, Smooth stroke and it feels really excellent on contact.
Mike R. –
Am impressed by the cue. Bought a
In my experience, really like the cue. Bought a Pure X carbon fiber break shaft really changed the dynamics of the break. Excellent stick control off the break. Highly recommended