Action Cues delivers reliable performance at accessible prices, trusted by over 400,000 league players worldwide. The Action IMP20 Impact features 29″ Hard rock maple, 10-12″ Pro taper shaft, Black with white Irish linen wrap for exceptional playability. The traditional Irish linen wrap offers excellent grip and moisture absorption during extended play. An excellent choice for players developing their skills and building consistency.
Sale!
Action Pool Cues, Pool Cues
Action IMP20 Impact Cue
Rated 4.80 out of 5 based on 10 customer ratings
$269.00 Original price was: $269.00.$242.10Current price is: $242.10.
Action IMP20 pool cue featuring 29″ Hard rock maple, 10-12″ Pro taper shaft. value-oriented quality.
-
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 33 in |
| UPC | 822114011655, 822114011662, 822114011679, 822114011686 |
| ColorSB | Black, White |
| Tip | 13mm Action 7-layered tip |
| Ferrule | 1" Fiber linen ferrule |
| Shaft | 29" Hard rock maple, 10-12" Pro taper |
| Pin | 5/16 x 18 – Piloted |
| Collar | Stainless steel |
| Forearm | Ebony stained hard rock maple with green and white Celtic overlaid design |
| Wrap | Black with white Irish linen |
| Butt Sleeve | Ebony stained hard rock maple with green and white Celtic overlaid design |
| Butt Plate | Black with silver Action logo |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Warranty | Limited |
| Made in |
Related products
-
-
-
-
Elite EP34 Cue
Rated 5.00 out of 5$275.00Original price was: $275.00.$247.50Current price is: $247.50. Add to cart -
-
Spartan SPRBK Break – Butt Only
$675.00Original price was: $675.00.$250.00Current price is: $250.00. Add to cart -
-
Elite ELBKRS Break Cue
Rated 5.00 out of 5$269.00Original price was: $269.00.$242.10Current price is: $242.10. Add to cart
Complete Your Setup
Cases in Black & White to match your cue
-
-
Voodoo 2×2 Papa Legba Stitch Hard Case VODC22D
$219.00Original price was: $219.00.$197.10Current price is: $197.10. Add to cart -
-
Athena 2×2 Hard Case ATHC01
Rated 5.00 out of 5$165.00Original price was: $165.00.$148.50Current price is: $148.50. Add to cart -
-
Athena 2×2 Hard Case ATHC03
Rated 5.00 out of 5$179.00Original price was: $179.00.$161.10Current price is: $161.10. Add to cart -
-
Athena 2×2 Hard Embroidered Cue Case ATHC06
Rated 4.86 out of 5$209.00Original price was: $209.00.$188.10Current price is: $188.10. Add to cart
844 408 3056
Hot Deal







