The Action Impact IMP65 shows off a vivid green stained maple with no wrap allowing the wood grains to pop out under the staining. The forearm houses black points and green stained points with smaller white and green diamonds in the middle. This simplistic design should not deter thoughts of being a well performing cue as Action has been designing and building cues for over 25 years.
Action IMP65 Impact Cue
$249.00 Original price was: $249.00.$224.10Current price is: $224.10.
‘- TIP: 13mm Action 7-layered tip
– Tip Size: 13mm
– Type of weight bolt: WBACT
– SHAFT: 29″ Hard rock maple, 10-12″ Pro taper
– Joint Type: 5/16X18
– FOREARM: Black background, green stained points with white and green diamonds in the points
– FERRULE: 1″ Fiber linen ferrule
– COLLAR: Black composite with silver ring
– BUTT SLEEVE: Black background, green stained points with white and green diamonds in the points
– BUTT PLATE: Black with silver Action logo
– BUMPER: Action plug bumper – BUMPACT
-
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 33 in |
| UPC | 822114035408, 822114035415, 822114035422, 822114035439 |
| ColorSB | Black, White |
| Tip | 13mm Action 7-layered tip |
| Ferrule | 1" Fiber linen ferrule |
| Shaft | 29" Hard rock maple, 10-12" Pro taper |
| Pin | 5/16 x 18 |
| Collar | Black composite with silver ring |
| Forearm | Black background, green stained points with white and green diamonds in the points |
| Wrap | None |
| Butt Sleeve | Black background, green stained points with white and green diamonds in the points |
| Butt Plate | Black with silver Action logo |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Warranty | Limited |
| Made in |
Related products
-
-
Elite ELJMP Jump Cue
Rated 4.75 out of 5$179.00Original price was: $179.00.$161.10Current price is: $161.10. Add to cart -
-
Elite ELBKRS Break Cue
Rated 5.00 out of 5$269.00Original price was: $269.00.$242.10Current price is: $242.10. Add to cart -
-
-
-
Athena ATH04 Cue
Rated 5.00 out of 5$339.00Original price was: $339.00.$305.10Current price is: $305.10. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Complete Your Setup
Cases in Black & White to match your cue
-
-
Voodoo 2×2 Papa Legba Stitch Hard Case VODC22D
$219.00Original price was: $219.00.$197.10Current price is: $197.10. Add to cart -
-
Athena 2×2 Hard Case ATHC01
Rated 5.00 out of 5$165.00Original price was: $165.00.$148.50Current price is: $148.50. Add to cart -
-
Athena 2×2 Hard Case ATHC03
Rated 5.00 out of 5$179.00Original price was: $179.00.$161.10Current price is: $161.10. Add to cart -
-
Athena 2×2 Hard Embroidered Cue Case ATHC06
Rated 4.86 out of 5$209.00Original price was: $209.00.$188.10Current price is: $188.10. Add to cart
844 408 3056
Hot Deal







