Action Cues delivers reliable performance at accessible prices, trusted by over 400,000 league players worldwide. The Action JR17 Junior features 26″ hard rock maple, 10-12″ pro taper shaft, None wrap for exceptional playability. An excellent choice for players developing their skills and building consistency.
Sale!
Action Pool Cues, Pool Cues
Action JR17 Junior Cue
Rated 5.00 out of 5 based on 5 customer ratings
$169.00 Original price was: $169.00.$152.10Current price is: $152.10.
Action JR17 pool cue featuring 26″ hard rock maple, 10-12″ pro taper shaft. value-oriented quality.
Availability: 10 in stock
-
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 33 in |
| UPC | 8.22114E+11 |
| ColorSB | Black, White |
| Tip | 12mm, layered proprietary boar skin tip |
| Ferrule | 1" Fiber linen ferrule |
| Shaft | 26" hard rock maple, 10-12" pro taper |
| Pin | 5/16 x 18 |
| Collar | Black composite |
| Forearm | Black with silver and white skull trio |
| Wrap | None |
| Butt Sleeve | Black with silver and white skull trio |
| Butt Plate | Black with silver Action logo |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Warranty | Limited |
| Made in |
Related products
-
-
Athena ATH04 Cue
Rated 5.00 out of 5$339.00Original price was: $339.00.$305.10Current price is: $305.10. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
-
-
-
Elite EP34 Cue
Rated 5.00 out of 5$275.00Original price was: $275.00.$247.50Current price is: $247.50. Add to cart -
-
Spartan SPRBK Break – Butt Only
$675.00Original price was: $675.00.$250.00Current price is: $250.00. Add to cart
Complete Your Setup
Cases in Black & White to match your cue
-
-
Scorpion 3×5 Hard Cue Case SC35 BLACK
Rated 4.80 out of 5$219.00Original price was: $219.00.$197.10Current price is: $197.10. Add to cart -
-
Voodoo 2×2 Papa Legba Stitch Hard Case VODC22D
Rated 4.83 out of 5$219.00Original price was: $219.00.$197.10Current price is: $197.10. Add to cart -
-
Voodoo 2×2 Hard Case VODC22F
Rated 4.00 out of 5$219.00Original price was: $219.00.$197.10Current price is: $197.10. Add to cart -
-
Voodoo 1×1 Coffin Box Cue Case VODCOFA
Rated 4.75 out of 5$189.00Original price was: $189.00.$170.10Current price is: $170.10. Add to cart
844 408 3056
Hot Deal







