Action Cues delivers reliable performance at accessible prices, trusted by over 400,000 league players worldwide. The Action Kids JR20 features 24″ Hard rock maple, 10-12″ Pro taper shaft, None wrap for exceptional playability. An excellent choice for players developing their skills and building consistency.
Sale!
Action Pool Cues, Pool Cues
Action Kids JR20 Cue
$219.00 Original price was: $219.00.$197.10Current price is: $197.10.
Action JR20 pool cue featuring 24″ Hard rock maple, 10-12″ Pro taper shaft. value-oriented quality.
Availability: 10 in stock
-
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 34 in |
| UPC | 822114046527 |
| Tip | 12mm, layered proprietary boar skin tip |
| ColorSB | Grey |
| Ferrule | 1" Fiber linen ferrule |
| Shaft | 24" Hard rock maple, 10-12" Pro taper |
| Pin | 5/16 x 18 – Piloted |
| Collar | Stainless steel |
| Forearm | Grey with a dragon and flames |
| Wrap | None |
| Butt Sleeve | Grey with dragons and fire |
| Butt Plate | Black with silver Action logo |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Warranty | Limited |
| Made in |
Related products
-
-
Elite ELSNK13 Snooker Cue
Rated 4.79 out of 5$215.00Original price was: $215.00.$193.50Current price is: $193.50. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
-
-
-
Elite ELBJGY Break/Jump Cue
Rated 4.88 out of 5$265.00Original price was: $265.00.$238.50Current price is: $238.50. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
-
Elite ELBJZ Break/Jump Cue
Rated 4.80 out of 5$249.00Original price was: $249.00.$224.10Current price is: $224.10. Add to cart
Complete Your Setup
Cases in Grey to match your cue
-
-
Scorpion 3×5 Hard Case SC35 GREY
Rated 4.60 out of 5$299.00Original price was: $299.00.$269.10Current price is: $269.10. Add to cart -
-
Elite 2×2 Vintage Hard Case ECV22 Grey
Rated 5.00 out of 5$345.00Original price was: $345.00.$310.50Current price is: $310.50. Add to cart -
-
Elite 2×4 Vintage Hard Case ECV24 Grey
$379.00Original price was: $379.00.$341.10Current price is: $341.10. Add to cart -
-
Elite 3×5 Vintage Hard Case ECV35 Grey
Rated 5.00 out of 5$399.00Original price was: $399.00.$359.10Current price is: $359.10. Add to cart
844 408 3056
Hot Deal







