Some players may feel that the blue stained maple butt of the Action Rings RNG04 pool cue will help them to focus more clearly on each important shot. The color blue can have a calming effect that may translate into better accuracy on the table. A black synthetic leather wrap provides a comfortable, non-slip grip so you can control the cue’s compact, solid hit. This is a well-crafted and affordable instrument that features a stainless steel collar and joint. Satisfaction is guaranteed with all Action cues.
Action RNG04 Ring Cue
$225.00 Original price was: $225.00.$202.50Current price is: $202.50.
‘- TIP: 13mm Action 7-layered tip
– Tip Size: 13mm
– Type of weight bolt: WBACT
– SHAFT: 29″ Hard rock maple, 10-12″ Pro taper
– Joint Type: 5/16X18 – Piloted
– FOREARM: Blue stained birdseye maple
– FERRULE: 1″ Fiber linen ferrule
– COLLAR: Stainless Steel
– BUTT SLEEVE: Blue stained birdseye maple
– BUTT PLATE: Black with silver Action logo
– BUMPER: Action plug bumper – BUMPACT
-
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 33 in |
| ColorSB | Black, Blue, Tan |
| Tip | 13mm Action 7-layered tip |
| Ferrule | 1" Fiber linen ferrule |
| Shaft | 29" Hard rock maple, 10-12" Pro taper |
| Pin | 5/16 x 18 – Piloted |
| Collar | Stainless steel |
| Forearm | Blue stained birdseye maple |
| Wrap | Faux black leather wrap |
| Butt Sleeve | Blue stained birdseye maple |
| Butt Plate | Black with silver Action logo |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Warranty | Limited |
| Made in |
Related products
-
-
Elite ELBJZ Break/Jump Cue
Rated 4.80 out of 5$249.00Original price was: $249.00.$224.10Current price is: $224.10. Add to cart -
-
Spartan SPRBK Break – Butt Only
$675.00Original price was: $675.00.$250.00Current price is: $250.00. Add to cart -
-
Elite ELBKRS Break Cue
Rated 5.00 out of 5$289.00Original price was: $289.00.$260.10Current price is: $260.10. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
-
Complete Your Setup
Cases in Black & Blue to match your cue
-
-
Scorpion 3×5 Hard Cue Case SC35 BLACK
Rated 4.80 out of 5$219.00Original price was: $219.00.$197.10Current price is: $197.10. Add to cart -
-
Voodoo 2×2 Papa Legba Stitch Hard Case VODC22D
Rated 4.83 out of 5$219.00Original price was: $219.00.$197.10Current price is: $197.10. Add to cart -
-
Voodoo 2×2 Hard Case VODC22F
Rated 4.00 out of 5$219.00Original price was: $219.00.$197.10Current price is: $197.10. Add to cart -
-
Voodoo 1×1 Coffin Box Cue Case VODCOFA
Rated 4.75 out of 5$189.00Original price was: $189.00.$170.10Current price is: $170.10. Add to cart
