Action Cues delivers reliable performance at accessible prices, trusted by over 400,000 league players worldwide. The Action Starter COL07 Yellow features 29″ Hard rock maple, 10-12″ Pro taper shaft, Black Linen Wrap wrap for exceptional playability. An excellent choice for players developing their skills and building consistency.
Action Pool Cues, Pool Cues
Action Starter COL07 Yellow Cue
Action COL07 pool cue featuring 29″ Hard rock maple, 10-12″ Pro taper shaft. value-oriented quality.
-
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 34 in |
| Tip | 13mm, 10 layered vacuum sealed proprietary boar skin tip |
| ColorSB | Yellow |
| Ferrule | 1" fiber linen |
| Shaft | 29" Hard rock maple, 10-12" Pro taper |
| Pin | 5/16×18 |
| Collar | Black with silver ring |
| Forearm | Yellow |
| Wrap | Black Linen Wrap |
| Butt Sleeve | Yellow |
| Butt Plate | Black with silver Action logo |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
| Warranty | Limited- 1 year |
| Made in |
Related products
-
-
Scorpion SW31 Cue
$209.00Original price was: $209.00.$188.10Current price is: $188.10. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
-
-
-
Scorpion SW12 Cue
$189.00Original price was: $189.00.$170.10Current price is: $170.10. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
-
McDermott Stinger NG01W Jump/Break Cue
Rated 4.94 out of 5$505.00Original price was: $505.00.$454.50Current price is: $454.50. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Complete Your Setup
Cases in Yellow to match your cue
-
-
Action Backpack ACB24 2×4 Hard Case
$140.00Original price was: $140.00.$126.00Current price is: $126.00. Add to cart -
-
Action Backpack ACB35 3×5 Hard Case
$160.00Original price was: $160.00.$144.00Current price is: $144.00. Add to cart -
-
Griffin GRC22B Case
$175.00Original price was: $175.00.$157.50Current price is: $157.50. Add to cart -
-
844 408 3056
Hot Deal







