Action Cues delivers reliable performance at accessible prices, trusted by over 400,000 league players worldwide. The Action Starter COL09 Neon Blue features 29″ Hard rock maple, 10-12″ Pro taper shaft, Black Linen Wrap wrap for exceptional playability. An excellent choice for players developing their skills and building consistency.
Sale!
Action Pool Cues, Pool Cues
Action Starter COL09 Neon Blue Cue
$159.00 Original price was: $159.00.$143.10Current price is: $143.10.
Action COL09 pool cue featuring 29″ Hard rock maple, 10-12″ Pro taper shaft. value-oriented quality.
-
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 34 in |
| Tip | 13mm, 10 layered vacuum sealed proprietary boar skin tip |
| ColorSB | Black, Blue |
| Ferrule | 1" fiber linen |
| Shaft | 29" Hard rock maple, 10-12" Pro taper |
| Pin | 5/16×18 |
| Collar | Black with silver ring |
| Forearm | Neon blue |
| Butt Sleeve | Neon blue |
| Butt Plate | Black with silver Action logo |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
| Warranty | Limited- 1 year |
| Made in |
Related products
-
-
Elite ELBJGB Break/Jump Cue
$389.00Original price was: $389.00.$350.10Current price is: $350.10. Add to cart -
-
Elite ELBJC Break/Jump Cue
Rated 4.75 out of 5$265.00Original price was: $265.00.$238.50Current price is: $238.50. Add to cart -
-
Elite ELBJZ Break/Jump Cue
Rated 4.80 out of 5$265.00Original price was: $265.00.$238.50Current price is: $238.50. Add to cart -
-
Complete Your Setup
Cases in Blue & Black to match your cue
-
-
Scorpion 2×2 Hard Cue Case SC22A
Rated 4.85 out of 5$139.00Original price was: $139.00.$125.10Current price is: $125.10. Add to cart -
-
Scorpion 3×5 Hard Cue Case SC35 BLACK
Rated 4.80 out of 5$219.00Original price was: $219.00.$197.10Current price is: $197.10. Add to cart -
-
Voodoo 2×2 Papa Legba Stitch Hard Case VODC22D
Rated 4.83 out of 5$219.00Original price was: $219.00.$197.10Current price is: $197.10. Add to cart -
-
Voodoo 2×2 Hard Case VODC22F
Rated 4.00 out of 5$219.00Original price was: $219.00.$197.10Current price is: $197.10. Add to cart
