Personally, I think that less is more when it comes to the style of a cue. To that end, we have this minimal and yet incredibly sleek Action cue. The silver rings wrapped around this sleek encircle four thin bands of bright turquoise and dark green overlays. All of that comes together to create a fine cue fit for any gentleman’s game and at a great price to boot. This cue is every bit as performance oriented as it is stylish and as with all Action cues this one comes with a 1 year manufacturer warranty.
Sale!
Action Pool Cues, Pool Cues
Action VAL24 Value Cue
Rated 5.00 out of 5 based on 15 customer ratings
$149.00 Original price was: $149.00.$134.10Current price is: $134.10.
‘- TIP: 13mm leather tip
– Tip Size: 13mm
– Type of weight bolt: WBACT
– SHAFT: 29″ Hard rock maple, 10-12″ Pro taper
– Joint Type: 5/16X18
– FOREARM: Maple with dark chocolate stain
– FERRULE: 1″ Fiber linen ferrule
– COLLAR: Black collar with silver ring
– BUTT SLEEVE: Maple with dark chocolate stain
– BUTT PLATE: Black with silver Action logo
– BUMPER: Action plug bumper – BUMPACT
-
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 33 in |
| Tip | 13mm leather tip |
| Ferrule | 1" Fiber linen ferrule |
| Shaft | 29" Hard rock maple, 10-12" Pro taper |
| Pin | 5/16 x 18 |
| Collar | Black collar with silver ring |
| Forearm | Maple with dark chocolate stain |
| Wrap | None |
| Butt Sleeve | Maple with dark chocolate stain |
| Butt Plate | Black with silver Action logo |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Warranty | Limited |
| Made in | |
| ColorSB | Tan |
Related products
-
-
Elite ELBKRS Break Cue
Rated 5.00 out of 5$289.00Original price was: $289.00.$260.10Current price is: $260.10. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
-
Elite ELBT01 Big and Tall Cue
Rated 4.76 out of 5$499.00Original price was: $499.00.$449.10Current price is: $449.10. Add to cart -
-
Elite EP34 Cue
Rated 5.00 out of 5$299.00Original price was: $299.00.$269.10Current price is: $269.10. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
-
Elite ELJMP Jump Cue
Rated 4.75 out of 5$199.00Original price was: $199.00.$179.10Current price is: $179.10. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Complete Your Setup
Cases in Tan to match your cue
-
-
Outlaw 1×1 Case OLH11 Flames
Rated 4.75 out of 5$93.00Original price was: $93.00.$83.70Current price is: $83.70. Add to cart -
-
Outlaw 1×1 Case OLH11 Guns
Rated 5.00 out of 5$93.00Original price was: $93.00.$83.70Current price is: $83.70. Add to cart -
-
Outlaw 4×8 Soft Case OLSCB
Rated 4.93 out of 5$349.00Original price was: $349.00.$314.10Current price is: $314.10. Add to cart -
-
844 408 3056
Hot Deal







