Back in the middle ages, the only way to make purple dye was to harvest hundreds of sea snails and then extract the purple pigment from them. It was a tedious and expensive process and as a result, purple became a color that was only worn by royalty and the upper classes. Nowadays, I’m pretty sure it costs about the same to make pretty much every color in the rainbow, so purple’s status as the color of royalty has fallen by the wayside. It looks like Action is trying to bring that back with this cue.The deep purple stained maple is accented with chrome and turquoise overlaid rings to add to the regal look of this cue. It also comes with one of Action’s quality hardrock maple shafts and a layered boarskin tip.
Sale!
Action Pool Cues, Pool Cues
Action VAL25 Value Cue
Rated 4.97 out of 5 based on 32 customer ratings
$149.00 Original price was: $149.00.$134.10Current price is: $134.10.
‘- TIP: 13mm leather tip
– Tip Size: 13mm
– Type of weight bolt: WBACT
– SHAFT: 29″ Hard rock maple, 10-12″ Pro taper
– Joint Type: 5/16X18
– FOREARM: Maple with purple stain
– FERRULE: 1″ Fiber linen ferrule
– COLLAR: Black collar with silver ring
– BUTT SLEEVE: Maple with purple stain
– BUTT PLATE: Black with silver Action logo
– BUMPER: Action plug bumper – BUMPACT
-
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 33 in |
| Tip | 13mm leather tip |
| ColorSB | Purple, Tan |
| Ferrule | 1" Fiber linen ferrule |
| Shaft | 29" Hard rock maple, 10-12" Pro taper |
| Pin | 5/16 x 18 |
| Collar | Black collar with silver ring |
| Forearm | Maple with purple stain |
| Wrap | None |
| Butt Sleeve | Maple with purple stain |
| Butt Plate | Black with silver Action logo |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
| Warranty | Limited |
| Made in |
Related products
-
-
Athena ATH56 Cue
Rated 5.00 out of 5$315.00Original price was: $315.00.$283.50Current price is: $283.50. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
-
Athena ATH44 Cue
Rated 4.96 out of 5$339.00Original price was: $339.00.$305.10Current price is: $305.10. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
-
Athena ATH31 Cue
Rated 4.88 out of 5$339.00Original price was: $339.00.$305.10Current price is: $305.10. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
-
Action IMP36 Impact Cue
Rated 5.00 out of 5$219.00Original price was: $219.00.$197.10Current price is: $197.10. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Complete Your Setup
Cases in Purple & Tan to match your cue
-
-
Outlaw 1×1 Case OLH11 Flames
Rated 4.75 out of 5$93.00Original price was: $93.00.$83.70Current price is: $83.70. Add to cart -
-
Outlaw 1×1 Case OLH11 Guns
Rated 5.00 out of 5$93.00Original price was: $93.00.$83.70Current price is: $83.70. Add to cart -
-
Outlaw 4×8 Soft Case OLSCB
Rated 4.93 out of 5$349.00Original price was: $349.00.$314.10Current price is: $314.10. Add to cart -
-
844 408 3056
Hot Deal







