Griffin cues deliver tournament-quality construction at budget-friendly prices, making quality billiards accessible to all. The Griffin GR32 features 29″ hard rock maple, 10 – 12″ pro taper, brass insert shaft, Black with white Irish linen wrap for exceptional playability. The traditional Irish linen wrap offers excellent grip and moisture absorption during extended play. An excellent choice for players developing their skills and building consistency.
Griffin GR32 Cue
$229.00 Original price was: $229.00.$206.10Current price is: $206.10.
Griffin GR32 pool cue featuring 29″ hard rock maple, 10 – 12″ pro taper, brass insert shaft. Steel-Tite joint system.
-
Currently Out of Stock
This item is temporarily unavailable. Get notified when it's back.
Similar Products Available
- Griffin GRXS Shaft$76.50
- Griffin GR65 Pool Cue$287.10
- Griffin GR40 Pool Cue$287.10
- Griffin GR63 Cue$247.50
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 33 in |
| UPC | 822114044127, 822114044134, 822114044141, 822114044158 |
| Tip | 13mm, Tiger Redline tip |
| ColorSB | Black, Grey, Yellow |
| Ferrule | 1" Fiber linen ferrule |
| Shaft | 29" hard rock maple, 10 – 12" pro taper, brass insert |
| Pin | Piloted 5/16 x 18 |
| Collar | Stainless steel |
| Forearm | Gray stained Maple with black lines ending with cream diamonds and alternating cream diamonds |
| Wrap | Black with white Irish linen |
| Butt Sleeve | Gray stained Maple with black drop lines and small cream diamonds |
| Butt Plate | Black composite with silver Griffin logo |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | Yes |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
| Warranty | 1 Year Manufactures |
| Made in |
Related products
-
-
-
-
Elite ELBJZ Break/Jump Cue
Rated 4.80 out of 5$249.00Original price was: $249.00.$224.10Current price is: $224.10. Add to cart -
-
Elite ELBJC Break/Jump Cue
Rated 4.75 out of 5$249.00Original price was: $249.00.$224.10Current price is: $224.10. Add to cart -
-
Elite ELBKRS Break Cue
Rated 5.00 out of 5$289.00Original price was: $289.00.$260.10Current price is: $260.10. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Complete Your Setup
Cases in Black & Grey to match your cue
-
-
Scorpion 3×5 Hard Cue Case SC35 BLACK
Rated 4.80 out of 5$219.00Original price was: $219.00.$197.10Current price is: $197.10. Add to cart -
-
Scorpion 3×5 Hard Case SC35 GREY
Rated 4.60 out of 5$299.00Original price was: $299.00.$269.10Current price is: $269.10. Add to cart -
-
Voodoo 2×2 Papa Legba Stitch Hard Case VODC22D
Rated 4.83 out of 5$219.00Original price was: $219.00.$197.10Current price is: $197.10. Add to cart -
-
Voodoo 2×2 Hard Case VODC22F
Rated 4.00 out of 5$219.00Original price was: $219.00.$197.10Current price is: $197.10. Add to cart
844 408 3056
Hot Deal







