Scorpion cues deliver proven durability and power at accessible price points, built for players who demand reliable performance. The Scorpion SCO114 features 29″ Hard rock Maple with TPS (Telson Performance System) shaft, None – Gloss black wrap for exceptional playability. An excellent choice for players developing their skills and building consistency.
Sale!
Pool Cues, Scorpion Cues
Scorpion SCO114 Cue
Original price was: $229.00.$206.10Current price is: $206.10.
Scorpion SCO114 pool cue featuring 29″ Hard rock Maple with TPS (Telson Performance System) shaft. durable construction.
-
Currently Out of Stock
This item is temporarily unavailable. Get notified when it's back.
Similar Products Available
- Meucci MEG03 Gambler Series Jokers Pool Cue, Irish Linen Wrap, 5/16×18 Joint$1,150.00
- Meucci MEG03 Gambler Series Clubs Pool Cue, Irish Linen Wrap, 5/16×18 Joint$1,150.00
- Stealth STH431 Chameleon Paint Pool Cue$203.15
- Meucci MESW01 Red Swooped Points with Orange Maple Butt Pool Cue, Irish Linen Wrap, 5/16×18 Joint$570.00
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 34 in |
| Tip | 12mm Aculeus layered tip with carbon fiber pad |
| ColorSB | Black, Blue, Red |
| Ferrule | 10mm XTC |
| Shaft | 29" Hard rock Maple with TPS (Telson Performance System) |
| Pin | Inox |
| Collar | Black collar |
| Forearm | Gloss black with blue and white stripe design with single red stripe |
| Wrap | None – Gloss black |
| Butt Sleeve | Gloss black blue and white stripe design |
| Butt Plate | Black with Scorpion logo |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | Yes |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
| Warranty | Limited Manufacturer |
| Made in |
13 reviews for Scorpion SCO114 Cue
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
844 408 3056
Hot Deal








Bob T. –
Brought it as a gift
Honestly, brought it as a gift for my son. He really enjoys it.Likes the feel of it, breaks the balls up nicely.
Karen R. –
It has made me a
It has made me a better pool player so far
Sue G. –
Learning
In my experience, am excited to see what I can do!
Karen L. –
Scorpion Cue
Thank you for the wonderful service as always. My son was thrilled to receive his new stick with the engraving I asked you to add. Keep up the good work
Jim T. –
Nice stick
This was perfectly what I was looking for. Smooth sturdy lovely design. I upgraded the tip for a softer one. Recommend for sure! Just returning to pool leagues from a 10 year absence.
Lisa K. –
Nice weight, good feel in
Without a doubt, nice weight, good feel in hand over all very good.
Tom J. –
Gift
I am very delighted with my purchase and their customer service.
Dave W. –
I’m pretty impressed with this
I’m pretty impressed with this stick…. I bought it for my son… when i tried it I was surprised at the amount of spin and the good hits I got with this stick…. decent value for the money Satisfied customer here.
Riley J. –
Truly well balanced cue with
Very nicely balanced cue with excellent tip and feels great in my hands Money well spent.
Pat B. –
quite good
I have to say, very good
Jesse G. –
Reliable purchase
It has a lovely feel to it and the construction was much better than I was expecting. May purchase another one for friends to us at my house.
Sam K. –
excellent great professional team work
Truthfully, excellent amazing professional team work in appreciation thank u coy bailey
Sam N. –
Great stick for the price.
Great stick for the price.