Viking Cues, handcrafted in Wisconsin since 1965, combines Scandinavian-inspired design with American craftsmanship. The Viking VIK3301 features ViKORE Hard Rock Maple shaft, None wrap for exceptional playability. Built for intermediate to advanced, this cue represents serious investment in your game.
Pool Cues, Viking Cues
Viking VIK3301 Cue
$520.00
Viking VIK3301 pool cue featuring ViKORE Hard Rock Maple shaft. ViKORE shaft technology.
Availability: 4 in stock
-
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 34 in |
| Tip | 13mm Tiger Everest |
| Ferrule | Viking SUPER Ferrule |
| Shaft | ViKORE Hard Rock Maple |
| Pin | Viking 5/16×18 Quick Release |
| Collar | Black collar |
| Forearm | Midnight black stain |
| Wrap | None |
| Butt Sleeve | Midnight Black Stain w/ Venetian Marble Premium Pearl Sleeve |
| Butt Plate | Black with Silver Viking Logo |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Warranty | Lifetime |
| Made in | |
| ColorSB | Black |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
844 408 3056
Hot Deal








Reviews
There are no reviews yet.