Pechauer JPXS Shaft. Precision shaft for improved cue ball control and consistency. Designed for serious players. Shop the Pechauer JPXS Shaft at Quarter King Billiards. Free shipping on orders over $99.
Shafts, Standard Shafts
Pechauer JPXS Shaft
$170.00
Pechauer JPXS Shaft. Precision shaft for improved cue ball control and consistency. Designed for serious players.
-
Currently Out of Stock
This item is temporarily unavailable. Get notified when it's back.
Similar Products Available
| Weight | 0.9 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 34 in |
| Tip | 13mm, 10 layered Tiger Emerald tip |
| Ferrule | 1" Juma ferrule |
| Shaft | 29" Solid hard rock maple, 9-12" pro taper, black collar with maple dashes |
| Pin | Pechauer Speed joint |
| Warranty | Lifetime |
| Select an option | PS, ST |
4 reviews for Pechauer JPXS Shaft
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
844 408 3056
Hot Deal



Kate G. –
Just right
Exactly what I was after. Couldn’t be happier.
Tom S. –
Love spell caster
I’m thrilled to share my incredible experience with Dr Jakuta, a powerful spell caster who helped me reunite with my wife. We were facing numerous issues, and our relationship deteriorated, leading to a heartbreaking breakup. However, with the guidance of Dr Jakuta, whom my friend introduced me to, I followed his advice and, amazingly, my wife returned to me within 24 hours! I’m forever grateful. For those seeking help, you can reach Dr Jakuta at doctorjakutaspellcaster24 @gmail. com or WhatsApp +2349161779461
Amy A. –
PoolDawg did me right!
I love the feel and flow of the shaft for my pechauer jp06T and a excellent price too thanks PoolDawg!
Dave K. –
Pechauer standard shaft
It’s a 13mm shaft, but feels larger. The shaft I replaced was 12. 3. I am having it turned down right now. The shaft came in straight and packaged effectively.