Viking Cues, handcrafted in Wisconsin since 1965, combines Scandinavian-inspired design with American craftsmanship. The Viking VIK682 features 29″ ViKORE hard rock maple (aged 5 years) shaft, Gator Embossed Leather wrap for exceptional playability. The leather wrap provides a comfortable, secure grip with classic styling. Built for intermediate to advanced, this cue represents serious investment in your game.
Pool Cues, Viking Cues
Viking VIK682 Cue
$1,250.00
Viking VIK682 pool cue featuring 29″ ViKORE hard rock maple (aged 5 years) shaft. ViKORE shaft technology.
-
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 34 in |
| Tip | 13mm Tiger Everest |
| Ferrule | 1" Viking Super Ferrule |
| ColorSB | Black, Brown, Yellow |
| Shaft | 29" ViKORE hard rock maple (aged 5 years) |
| Pin | Viking Quick-Release |
| Collar | Black collar with pearl ring |
| Forearm | Brown stained maple with intricate mirror and abalone inlaid diamond points |
| Wrap | Gator Embossed Leather |
| Butt Sleeve | Cream with black, mirror and abalone inlays |
| Butt Plate | Black with Silver Viking Logo |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
| Warranty | Lifetime |
| Made in |
844 408 3056
Hot Deal







