Lucasi combines exceptional craftsmanship with accessible pricing, earning 30+ years of trust in the billiards community. The Lucasi LH40 Hybrid features 29″ Hybrid Laminated Shaft shaft, G5 grip wrap for exceptional playability. Built for beginner to advanced, this cue represents serious investment in your game.
Sale!
Lucasi Pool Cues, Pool Cues
Lucasi LH40 Hybrid Cue
Original price was: $689.00.$620.10Current price is: $620.10.
Lucasi LH40 pool cue featuring 29″ Hybrid Laminated Shaft shaft. Hybrid and LZD shaft systems.
-
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 34 in |
| Tip | 12.75mm Kamui Original Soft |
| ColorSB | Black, Silver |
| ShaftSize | 12.75mm |
| Brand | |
| JointType | Uni-Loc |
| WrapType | Sport Wrap |
| Ferrule | 1" XTC High impact fiber ferrule |
| Shaft | 29" Hybrid Laminated Shaft |
| Pin | Uni-Loc |
| Collar | Stainless steel collar with a thin silver ring inside a black composite ring , Stainless steel collar with a thin silver ring inside a black composite ringÿ |
| Forearm | Maple with grey, black and silver painted design , Maple with grey, black and silver painted designÿ |
| Wrap | G5 grip |
| Butt Sleeve | None |
| Butt Plate | Stainless steel with Lucasi logo |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
| Warranty | Lifetime |
| Made in |
844 408 3056
Hot Deal







