The VAL28 pool cue from Action’s signature Value line is poppin’! An all hot pink cue with no wrap, has 4 black and purple rings that house tiny pale pink circles. The two tones of pink compliment each other in a very fashionable way. We could see the Pink Panther using this pool cue if he were a pool player and we all know the Pink Panther is one cool cat!
As with all Action pool cues, there is a 1 year limited manufacturer’s warranty.
Action VAL27 Value Cue
$149.00 Original price was: $149.00.$134.10Current price is: $134.10.
‘- TIP: 13mm leather tip
– Tip Size: 13mm
– Type of weight bolt: WBACT
– SHAFT: 29″ Hard rock maple, 10-12″ Pro taper
– Joint Type: 5/16X18
– FOREARM: Hot pink with black, purple, and paile pink ring design
– FERRULE: 1″ Fiber linen ferrule
– COLLAR: Black composite
– BUTT SLEEVE: Hot pink with black, purple, and paile pink ring design
– BUTT PLATE: Black with silver Action logo
– BUMPER: Action plug bumper – BUMPACT
-
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 33 in |
| UPC | 8.22114E+11 |
| ColorSB | Black, Pink |
| Tip | 13mm leather tip |
| Ferrule | 1" Fiber linen ferrule |
| Shaft | 29" Hard rock maple, 10-12" Pro taper |
| Pin | 5/16 x 18 |
| Collar | Black composite |
| Forearm | Hot pink with black, purple, and paile pink ring design |
| Wrap | None |
| Butt Sleeve | Hot pink with black, purple, and paile pink ring design |
| Butt Plate | Black with silver Action logo |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Warranty | Limited |
| Made in |
Related products
-
-
Elite EP34 Cue
Rated 5.00 out of 5$275.00Original price was: $275.00.$247.50Current price is: $247.50. Add to cart -
-
-
-
Athena ATH04 Cue
Rated 5.00 out of 5$339.00Original price was: $339.00.$305.10Current price is: $305.10. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
-
Elite ELBKRS Break Cue
Rated 5.00 out of 5$269.00Original price was: $269.00.$242.10Current price is: $242.10. Add to cart
Complete Your Setup
Cases in Black & Pink to match your cue
-
-
Voodoo 2×2 Papa Legba Stitch Hard Case VODC22D
$219.00Original price was: $219.00.$197.10Current price is: $197.10. Add to cart -
-
Athena 2×2 Hard Case ATHC01
Rated 5.00 out of 5$165.00Original price was: $165.00.$148.50Current price is: $148.50. Add to cart -
-
Athena 2×2 Hard Case ATHC03
Rated 5.00 out of 5$179.00Original price was: $179.00.$161.10Current price is: $161.10. Add to cart -
-
Athena 2×2 Hard Embroidered Cue Case ATHC06
Rated 4.86 out of 5$209.00Original price was: $209.00.$188.10Current price is: $188.10. Add to cart
844 408 3056
Hot Deal







