Griffin cues deliver tournament-quality construction at budget-friendly prices, making quality billiards accessible to all. The Griffin GR30 features 29″ hard rock maple, 10 – 12″ pro taper, brass insert shaft, Black with white Irish linen wrap for exceptional playability. The traditional Irish linen wrap offers excellent grip and moisture absorption during extended play. An excellent choice for players developing their skills and building consistency.
Griffin GR30 Cue
$319.00 Original price was: $319.00.$287.10Current price is: $287.10.
Griffin GR30 pool cue featuring 29″ hard rock maple, 10 – 12″ pro taper, brass insert shaft. Steel-Tite joint system.
-
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 33 in |
| UPC | 822114044042, 822114044059, 822114044066, 822114044073 |
| Tip | 13mm, Tiger Redline tip |
| ColorSB | Black, Brown, White |
| Ferrule | 1" Fiber linen ferrule |
| Shaft | 29" hard rock maple, 10 – 12" pro taper, brass insert |
| Pin | Piloted 5/16 x 18 |
| Collar | Stainless steel |
| Forearm | Black stain with floating white spears and brown points encasing white skull design. |
| Wrap | Black with white Irish linen |
| Butt Sleeve | Black with floating white spears and brown points encasing white skull design. |
| Butt Plate | Black composite with a golden griffin logo and two thin silver rings sandwiching a white and black Acrylite checkered ring |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | Yes |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
| Warranty | 1 Year Manufactures |
| Made in |
Related products
-
-
-
-
Elite ELBKRS Break Cue
Rated 5.00 out of 5$269.00Original price was: $269.00.$242.10Current price is: $242.10. Add to cart -
-
Elite EP34 Cue
Rated 5.00 out of 5$275.00Original price was: $275.00.$247.50Current price is: $247.50. Add to cart -
-
Elite ELJMP Jump Cue
Rated 4.75 out of 5$179.00Original price was: $179.00.$161.10Current price is: $161.10. Add to cart
Complete Your Setup
Cases in Black & Brown to match your cue
-
-
Voodoo 2×2 Papa Legba Stitch Hard Case VODC22D
$219.00Original price was: $219.00.$197.10Current price is: $197.10. Add to cart -
-
Athena 2×2 Hard Case ATHC01
Rated 5.00 out of 5$165.00Original price was: $165.00.$148.50Current price is: $148.50. Add to cart -
-
Athena 2×2 Hard Case ATHC03
Rated 5.00 out of 5$179.00Original price was: $179.00.$161.10Current price is: $161.10. Add to cart -
-
Athena 2×2 Hard Embroidered Cue Case ATHC06
Rated 4.86 out of 5$209.00Original price was: $209.00.$188.10Current price is: $188.10. Add to cart
844 408 3056
Hot Deal







