Griffin cues deliver tournament-quality construction at budget-friendly prices, making quality billiards accessible to all. The Griffin GR46 features 29″ hard rock maple, 10 – 12″ pro taper, brass insert shaft, Black Irish linen wrap for exceptional playability. The traditional Irish linen wrap offers excellent grip and moisture absorption during extended play. An excellent choice for players developing their skills and building consistency.
Sale!
Griffin Pool Cues, Pool Cues
(12 customer reviews)
Griffin GR46 Cue
Rated 4.92 out of 5 based on 12 customer ratings
$319.00 Original price was: $319.00.$287.10Current price is: $287.10.
Griffin GR46 pool cue featuring 29″ hard rock maple, 10 – 12″ pro taper, brass insert shaft. Steel-Tite joint system.
-
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 33 in |
| UPC | 822114044684, 822114044691, 822114044707, 822114044714 |
| Tip | 13mm, Tiger Redline tip |
| ColorSB | Black, Green |
| Ferrule | 1" Fiber linen ferrule |
| Shaft | 29" hard rock maple, 10 – 12" pro taper, brass insert |
| Pin | Piloted 5/16 x 18 |
| Collar | Stainless steel |
| Forearm | Black with maple points alternating green and reflective points |
| Wrap | Black Irish linen |
| Butt Sleeve | Black with maple points alternating green and reflective points |
| Butt Plate | Black with gold Griffin logo |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | Yes |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
| Warranty | 1 Year Manufactures |
| Made in |
12 reviews for Griffin GR46 Cue
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
-
-
Elite ELBJC Break/Jump Cue
Rated 4.75 out of 5$249.00Original price was: $249.00.$224.10Current price is: $224.10. Add to cart -
-
Elite EP34 Cue
Rated 5.00 out of 5$275.00Original price was: $275.00.$247.50Current price is: $247.50. Add to cart -
-
Elite ELBKRS Break Cue
Rated 5.00 out of 5$269.00Original price was: $269.00.$242.10Current price is: $242.10. Add to cart -
-
Elite ELJMP Jump Cue
Rated 4.75 out of 5$179.00Original price was: $179.00.$161.10Current price is: $161.10. Add to cart
Complete Your Setup
Cases in Black & Green to match your cue
-
-
Scorpion 3×5 Hard Cue Case SC35 BLACK
Rated 4.80 out of 5$219.00Original price was: $219.00.$197.10Current price is: $197.10. Add to cart -
-
Voodoo 2×2 Papa Legba Stitch Hard Case VODC22D
Rated 4.83 out of 5$219.00Original price was: $219.00.$197.10Current price is: $197.10. Add to cart -
-
Voodoo 2×2 Hard Case VODC22F
Rated 4.00 out of 5$219.00Original price was: $219.00.$197.10Current price is: $197.10. Add to cart -
-
Voodoo 1×1 Coffin Box Cue Case VODCOFA
Rated 4.75 out of 5$189.00Original price was: $189.00.$170.10Current price is: $170.10. Add to cart
844 408 3056
Hot Deal








Jordan K. –
Really happy with the stick
Quite happy with the pool cue stick it plays as well as much more expensive sticks that I have very sturdy hitting and a very quality tip really like the redline tip at is on it plus it’s a very reliable looking stick
Sam P. –
Very good cue stick
This pool cue is really nice, well balanced. The green is really pretty too. If you like some color this gives you color but yet the classic look. I did upgrade the tip. And the linen wrap is solid too. I can’t wait to shoot some pool with it. If your looking for an upgrade this is a fine option for the value.
Beth S. –
Much more accurate shots.
Much more accurate shots.
Tom K. –
Outstanding service!
These guys are great! Told me they would have my stick on mon,when I called them on Monday it was there as promised.
Bob T. –
Lovely stick
Fantastic stick. Nicely made really delighted with it!
Dan H. –
Green pattern
Its doing me pretty well so far. Hoping use it in more tournaments with results.
Steve K. –
It’s a really reliable stick
From my perspective, it’s a really good stick solid craftsmanship Satisfied customer here.
Sarah H. –
Shoots properly balanced pleasant like
Shoots nicely balanced nice like it alot
Amy A. –
Wow
Wow. Top-notch pool cue ever. The glove and chalk are also superb. So much for buying items online. These work. Sunk 8 balls in a row!!! Not bad for an old coot🤣 Very pleased.
Kate F. –
Wonderful cue
Beautiful stick and functions terrific. Only bad thing I have to say is the annoying sticker that took time to take off it. Was the top-notch stick in the house and the engraving looked great too!
Ann H. –
Love my new Stick
I appreciate both of my sticks purchased recently. They are both Griffin brand. One is a 18oz and the other one is a 19oz. I had each engraved and liked how nicely they turned out. There are well made pool cues. Quite lovely inlays on each. From order to prompt turn around and delivery. I am pleased in every way. Thank you everyone in the process at PoolDawgs. 😊
Karen L. –
Birthday gift
I bought this stick as a birthday gift and had her name inscribed and it turned out beautifully. I scored major points with her on this purchase. She absolutely loves it!