Griffin cues deliver tournament-quality construction at budget-friendly prices, making quality billiards accessible to all. The Griffin GR48 features 29″ hard rock maple, 10 – 12″ pro taper, brass insert shaft, Black Irish linen wrap for exceptional playability. The traditional Irish linen wrap offers excellent grip and moisture absorption during extended play. An excellent choice for players developing their skills and building consistency.
Sale!
Griffin Pool Cues, Pool Cues
(5 customer reviews)
Griffin GR48 Cue
Rated 5.00 out of 5 based on 5 customer ratings
$319.00 Original price was: $319.00.$287.10Current price is: $287.10.
Griffin GR48 pool cue featuring 29″ hard rock maple, 10 – 12″ pro taper, brass insert shaft. Steel-Tite joint system.
-
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 33 in |
| UPC | 822114044769, 822114044776, 822114044783, 822114044790 |
| Tip | 13mm, Tiger Redline tip |
| ColorSB | Black, Grey, Purple |
| Ferrule | 1" Fiber linen ferrule |
| Shaft | 29" hard rock maple, 10 – 12" pro taper, brass insert |
| Pin | Piloted 5/16 x 18 |
| Collar | Stainless steel |
| Forearm | Black with purple and silver reflective overlay points |
| Wrap | Black Irish linen |
| Butt Sleeve | Black with purple and silver reflective overlay diamonds |
| Butt Plate | Black with gold Griffin logo |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | Yes |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
| Warranty | 1 Year Manufactures |
| Made in |
5 reviews for Griffin GR48 Cue
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
-
-
-
-
Elite ELBJZ Break/Jump Cue
Rated 4.80 out of 5$249.00Original price was: $249.00.$224.10Current price is: $224.10. Add to cart -
-
Spartan SPRBK Break – Butt Only
$675.00Original price was: $675.00.$250.00Current price is: $250.00. Add to cart -
-
Elite ELBJC Break/Jump Cue
Rated 4.75 out of 5$249.00Original price was: $249.00.$224.10Current price is: $224.10. Add to cart
Complete Your Setup
Cases in Black & Grey to match your cue
-
-
Scorpion 3×5 Hard Cue Case SC35 BLACK
Rated 4.80 out of 5$219.00Original price was: $219.00.$197.10Current price is: $197.10. Add to cart -
-
Scorpion 3×5 Hard Case SC35 GREY
Rated 4.60 out of 5$299.00Original price was: $299.00.$269.10Current price is: $269.10. Add to cart -
-
Voodoo 2×2 Papa Legba Stitch Hard Case VODC22D
Rated 4.83 out of 5$219.00Original price was: $219.00.$197.10Current price is: $197.10. Add to cart -
-
Voodoo 2×2 Hard Case VODC22F
Rated 4.00 out of 5$219.00Original price was: $219.00.$197.10Current price is: $197.10. Add to cart
844 408 3056
Hot Deal








Amy E. –
Absolutely appreciate this pool cue
I’ve been playing pool since about August and I’ve been using the house cues while my friends would have their own. I was pretty decent when I started practicing and studying how people shoot but once I got this cue, my playing has dramatically increased. Such a good cue, beautifully made, and I have not had an issue with it. Am thrilled with it soo much.
Bob T. –
Amazing Cue
This is a great pool cue stick. It has terrific balance and feel. Love the design, pictures do not due it justice. Highly recommend Griffin pool cues to anyone is serious about there game.
Chris D. –
very good
properly built…superb control.
Bob F. –
Great pool cue
This was bought as a gift for a friend & he loves it! The pool cue is perfectly balanced, lovely, and the shaft has a excellent matte finish the glides through the hand. I had it modded with a Kamui Black soft tip, which gives fantastic control. I’d vouch for this stick to anyone, you won’t beat it for the price!
John A. –
Great
I got this Griffen stick for my Dad for his birthday it came with protectors and he shaped the black soft tip i added to the order. I also ordered his name on it it took a couple weeks to get there from ordering it i used priority mail. I loves it won a game.