McDermott Cue Manufacturing has produced premium American-made cues since 1975, setting industry standards for quality and innovation. The McDermott Stinger NG01W Jump/Break features 29″ hard rock maple patented Stinger shaft with a 10-12″ pro taper shaft, Black Irish linen with white specksÿ wrap for exceptional playability. The traditional Irish linen wrap offers excellent grip and moisture absorption during extended play.
McDermott Stinger NG01W Jump/Break Cue
Original price was: $505.00.$454.50Current price is: $454.50.
McDermott NG01W pool cue featuring 29″ hard rock maple patented Stinger shaft with a 10-12″ pro taper shaft. G-Core.
-
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 33 in |
| Tip | 13mm Phenolic |
| Ferrule | 1/2" Ivorene ferrule |
| ColorSB | Yellow |
| Shaft | 29" hard rock maple patented Stinger shaft with a 10-12" pro taper |
| Pin | 3/8×10 |
| Collar | No Collar |
| Forearm | Maple with four recon ebony and yellow veneer points, quick-release joint for jump cue , Maple with four recon ebony and yellow veneer points, quick-release joint for jump cueÿ |
| Wrap | Black Irish linen with white specks, Black Irish linen with white specksÿ |
| Butt Sleeve | None |
| Butt Plate | Cream composite with gold McDermott logo |
| Bumper | Black rubber with McDermott logo, Black rubber with McDermott logoÿ |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Warranty | Lifetime |
| Made in |
18 reviews for McDermott Stinger NG01W Jump/Break Cue
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
844 408 3056
Hot Deal








Pat L. –
Break
I recently received the break/jump stick and love the feel of it. Breaking with it is so comfortable with almost no vibrations whatsoever and as a solid feeling in my hands. Also getting much better breaks!
Drew C. –
Break?Jump cue
To be frank, the cue is absolutely everything that I was looking for in my breaks. The balls spread out better and with less effort. Keven from PoolDawg was amazing to work with. PoolDawg is the only company that I’ve done business with for my pool needs, and they have earned my loyalty for life!!
Morgan D. –
Stinger jump/break pool cue
Without a doubt, excellent cue. Appears great, feels great, breaks great, sounds great. It’s my first break cue, but my breaks have been really consistent while using it.
John R. –
Amazing Breaking Cue. Well worth
I have to say, amazing Breaking Cue. Well worth the Money No complaints.
Mary W. –
Nice and wide phenolic tip
Pleasant and wide phenolic tip makes for a amazing break! Not a whole lot of power required to use it. Keep it lightweight at 18/19oz
Dan E. –
Mcdermott Stinger
Great Cue! Impressed with such a high quality. Will enjoy it for years to come.
Sarah A. –
Make-Em-Jump
it will take some playing time to get used to this new jumping cue. It seems to need a harder and more accurate stroke while striking the stick than my previous jumping cue stick required. I really like that it came with a jumping handle otherwise I would have had to go and purchase one for it. Overall very content with this and as soon as I get the stroke and strike down I’m sure that it will be a trusted piece of equipment.
Chris C. –
Mitch
Awesome break stick only wish the 3 piece butt would fit the shaft for masse Satisfied customer here.
Pat L. –
Warning
My NG04 showed up today. I noticed that the advertised ”Extra 12.5” Black Jump Handle was not included. Upon calling their customer service department I was informed that this handle is no longer sold by pooldawg and should not be included under the specifications. I only paid the extra money for this cue as opposed to the non-wrapped NG01 because I wanted the handle (not listed under the NG01 specs). I was disappointed to find that it was not included. I have yet to shoot with the cue so I cannot provide feedback yet with regards to its performance. I just wanted to warn other buyers as to what they will receive upon ordering this item. *Note from PoolDawg*This model used to come with the jumper handle but it no longer does (and we were unable to source one from McDermott). We apologized for the confusion with this and offered to get it back with a prepaid shipping label. The customer declined our offer at that time but the offer certainly still stands. We’re more than happy to get this back from you for a full refund and will absolutely pay for the delivery to get it back. Just contact us if you change your mind!
Karen M. –
Functions greats
Performs greats Highly recommend!
Sam T. –
Break cue
I have to say, very lovely, great craftsmanship.
Casey J. –
Amazing product, rapid delivery, and
Amazing item, fast delivery, and packaging was spot on. I could barely get the cue it was truly safely packaged. Thank you so much.
Taylor E. –
incredible jump cue
From my perspective, incredible jump cue
Karen S. –
Quite good Jump/Break combo couldn’t
I have to say, extremely good Jump/Break combo couldn’t be happier
Sarah C. –
Get a 21oz for more power
I saw a pro review that said the jump cue is excellent but the break cue is lacking power. Oddly though, he had an 18oz. I got the 21oz and it seems to have plenty of power. Maybe not the most powerful break cue ever, but it’s not far off. Once I add the i-1 big boy break shaft I have a feeling it will be right up there with some of the best.
Riley H. –
Extremely happy
Jumps great, I switched out the tip for a white diamond and it breaks open the rack like butter.
Dave B. –
Have never owned a break
Have never owned a break cue stick before, but this has changed my world! I am just getting back into the game and have owned a McDermott for a very long time and adore it, so going with this break stick was a natural choice. Breaks are now consistently very spread out and I feel a lot of confidence when it is time for me to break. As usual my buying experience from PoolDawg was amazing and shipping was extremely prompt.
Pat K. –
Terrific cue for the price,
Amazing cue stick for the price point, well made, breaks decent, truly delighted with the purchase.