If your youngster is showing a real interest and talent for billiards, the Action Burgundy Marble pool stick would make the perfect gift item. This 52″ cue has a hardrock maple shaft that connects to a burgundy marble butt with a wood-to-wood joint. There is a black Irish linen wrap with white specks on the butt to help your future pro maintain control of this cue’s compact, solid hit. This is a great, very inexpensive cue to fuel a youth’s passion for pool. Satisfaction is guaranteed on all Action cues.
Action JR09 Junior Cue
$125.00 Original price was: $125.00.$112.50Current price is: $112.50.
‘- TIP: 12mm, layered proprietary boar skin tip
– Tip Size: 12mm
– Type of weight bolt: WBACT
– SHAFT: 26″ Hard rock maple, 10-12″ Pro taper
– Joint Type: 5/16X18
– FOREARM: Black stained hard rock maple with wine swirl
– FERRULE: 1″ Fiber linen ferrule
– COLLAR: Black composite
– BUTT SLEEVE: Black stained hard rock maple with wine swirl and single silver ring
– BUTT PLATE: Black with silver Action logo
– BUMPER: Action plug bumper – BUMPACT
Availability: 10 in stock
-
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 33 in |
| UPC | 8.22114E+11 |
| ColorSB | Black, White |
| Tip | 12mm, layered proprietary boar skin tip |
| Ferrule | 1" Fiber linen ferrule |
| Shaft | 26" hard rock maple, 10-12" pro taper |
| Pin | 5/16 x 18 |
| Collar | Black composite |
| Forearm | Black stained hard rock maple with wine swirl , Black stained hard rock maple with wine swirlÿ |
| Wrap | Black with white nylon |
| Butt Sleeve | Black stained hard rock maple with wine swirl and single silver ring |
| Butt Plate | Black with silver Action logo |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Warranty | Limited |
| Made in |
Related products
-
-
-
-
Athena ATH04 Cue
Rated 5.00 out of 5$339.00Original price was: $339.00.$305.10Current price is: $305.10. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
-
Elite ELJMP Jump Cue
Rated 4.75 out of 5$179.00Original price was: $179.00.$161.10Current price is: $161.10. Add to cart -
-
Spartan SPRBK Break – Butt Only
$675.00Original price was: $675.00.$250.00Current price is: $250.00. Add to cart
Complete Your Setup
Cases in Black & White to match your cue
-
-
Voodoo 2×2 Papa Legba Stitch Hard Case VODC22D
$219.00Original price was: $219.00.$197.10Current price is: $197.10. Add to cart -
-
Athena 2×2 Hard Case ATHC01
Rated 5.00 out of 5$165.00Original price was: $165.00.$148.50Current price is: $148.50. Add to cart -
-
Athena 2×2 Hard Case ATHC03
Rated 5.00 out of 5$179.00Original price was: $179.00.$161.10Current price is: $161.10. Add to cart -
-
Athena 2×2 Hard Embroidered Cue Case ATHC06
Rated 4.86 out of 5$209.00Original price was: $209.00.$188.10Current price is: $188.10. Add to cart
