Athena pool cues are designed specifically for women players, featuring optimized sizing and stunning artistic designs. The Athena ATHJR1 Junior features 26 1/4″ hard rock maple, 10-12″ pro taper shaft, None wrap for exceptional playability. An excellent choice for players developing their skills and building consistency.
Sale!
Athena Pool Cues, Pool Cues
Athena ATHJR1 Junior Cue
Original price was: $132.00.$118.80Current price is: $118.80.
Athena ATHJR1-1 pool cue featuring 26 1/4″ hard rock maple, 10-12″ pro taper shaft. women-specific 12.5mm shafts.
Out of stock
-
Currently Out of Stock
This item is temporarily unavailable. Get notified when it's back.
Similar Products Available
- Athena ATH65 Pool Cue$305.10
- Athena ATH64 Pool Cue$305.10
- Athena ATH59 Pool Cue$305.10
- Athena ATHBK1 Break Cue$251.10
| Weight | 3.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 33 in |
| WrapType | Linen Wrap |
| JointType | 5/16X18 – Piloted |
| Brand | |
| ShaftSize | 13.00mm |
| Tip | 12.5mm 7 layered |
| Ferrule | 1" fiber linen |
| Shaft | 26 1/4" hard rock maple, 10-12" pro taper |
| Pin | Piloted 5/16×18 |
| Collar | Stainless steel with black collar and silver ring |
| Forearm | Pink heart with tribal smoke up the forearm |
| Wrap | None |
| Butt Sleeve | White with pink tribal heart |
| Butt Plate | Black composite with silver Athena logo |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Warranty | Limited 1 year Manufacturer |
| Made in |
844 408 3056
Hot Deal







