Action Cues delivers reliable performance at accessible prices, trusted by over 400,000 league players worldwide. The Action STR03 Starter features 29″ Hard rock maple, 10-12″ Pro taper shaft, None wrap for exceptional playability. An excellent choice for players developing their skills and building consistency.
Sale!
Action Pool Cues, Pool Cues
Action STR03 Starter Cue
Rated 4.75 out of 5 based on 4 customer ratings
$115.00 Original price was: $115.00.$103.50Current price is: $103.50.
Action STR03 pool cue featuring 29″ Hard rock maple, 10-12″ Pro taper shaft. value-oriented quality.
-
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 33 in |
| Tip | 13mm leather tip |
| ColorSB | Red, Tan |
| Ferrule | 1" Fiber linen ferrule |
| Shaft | 29" Hard rock maple, 10-12" Pro taper |
| Pin | 5/16 x 18 |
| Collar | Black composite |
| Forearm | Red stained hard rock mapleÿ |
| Wrap | None |
| Butt Sleeve | Red stained hard rock maple |
| Butt Plate | Cream with black Action logo |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Warranty | Limited |
| Made in |
Related products
-
-
Athena ATH11 Cue
Rated 4.93 out of 5$339.00Original price was: $339.00.$305.10Current price is: $305.10. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
-
Elite ELBT01 Big and Tall Cue
Rated 4.76 out of 5$499.00Original price was: $499.00.$449.10Current price is: $449.10. Add to cart -
-
Elite ELSNK03 Snooker Cue
Rated 4.92 out of 5$165.00Original price was: $165.00.$148.50Current price is: $148.50. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
-
Elite EP39 Cue
Rated 5.00 out of 5$185.00Original price was: $185.00.$166.50Current price is: $166.50. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Complete Your Setup
Cases in Red & Tan to match your cue
-
-
Eight Ball Mafia EBMC22J Case
$219.00Original price was: $219.00.$197.10Current price is: $197.10. Add to cart -
-
-
-
Outlaw 1×1 Case OLH11 Flames
Rated 4.75 out of 5$93.00Original price was: $93.00.$83.70Current price is: $83.70. Add to cart -
-
Outlaw 1×1 Case OLH11 Guns
Rated 5.00 out of 5$93.00Original price was: $93.00.$83.70Current price is: $83.70. Add to cart
844 408 3056
Hot Deal







