Athena pool cues are designed specifically for women players, featuring optimized sizing and stunning artistic designs. The Athena ATH55 features 29″ Hard rock maple, 10-12″ Pro taper shaft, Black Linen Wrap wrap for exceptional playability. An excellent choice for players developing their skills and building consistency.
Sale!
Athena Pool Cues, Pool Cues
Athena ATH55 Cue
Original price was: $315.00.$283.50Current price is: $283.50.
Athena ATH55 pool cue featuring 29″ Hard rock maple, 10-12″ Pro taper shaft. women-specific 12.5mm shafts.
-
| Weight | 3.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 34 in |
| UPC | 822114046671, 822114046688, 822114046695, 822114046701, 822114046718 |
| WrapType | Linen Wrap |
| ShaftSize | 13.00mm |
| Brand | |
| JointType | 5/16X18 – Piloted |
| Tip | 13mm, 7 layered vacuum sealed proprietary boar skin tip |
| ColorSB | Black, Blue, Purple |
| Ferrule | 1" Fiber linen ferrule |
| Shaft | 29" Hard rock maple, 10-12" Pro taper |
| Pin | Piloted 5/16 x 18 |
| Collar | Silver with black and silver rings |
| Forearm | Black with 4 blue and purple points |
| Wrap | Black Linen Wrap |
| Butt Sleeve | Black with a muiltple colors in a skull |
| Butt Plate | Black composite with silver Athena logo |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Comes With Extension? | Yes |
| Comes With Case? | No |
| Select an option | 17, 18, 19, 20, 21 |
| Warranty | Limited |
| Made in |
844 408 3056
Hot Deal







